Prožijte NLP

Cvičení 1 - Procítění příjemné a nepříjemné situace

  • Představte si, co nechcete. Sledujte svoje pocity. Zkuste si dát váš stav (to, jak se cítíte) na škálu.
  • Teď si představte, co byste raději. Sledujte svoje pocity. Zkuste si dát váš stav (to, jak se cítíte) na škálu.

Vnímejte, jak Vás myšlenky na ně ovlivňují. To nám ukazuje, jak jednoduše můžeme ovlivňovat svoje pocity tím, že změníme pohled na věc. Tím se zvyšuje i pravděpodobnost, toho, že budete jednat tímto způsobem. Pomáhá to vysvětlit, že spousta věcí se stane - i když to nechceme - jen tím, že na ně myslíme. Jsme tím, na co myslíme.
Nyní změňte svůj emocionální stav. Začnětě něco fyzicky dělat, nějaký telesný pohyb, a přesuňte svou pozornost z paměti na něco úplně jiného. Podívejte se z okna, zaskákejte si, přeběhněte na druhou starnu místnosti a dotknětě se tam stěny, nebo se předkloňte a dotkněte se špiček nohou. Všímejte si fyzických pocitů spojených s pohybem, co cétíte tady a teď.

K čemu je to dobré?

Toto cvičení ilustruje, jak jedůležité vyjadřování cílů pozitivním způsobem a také to ukazuje to, jak jednoduché je změnit svoje pocity tím, že změníte svůj pohled na věc. Zvýší se tím i pravděpodobnost, že budete jednat daným způsobem. rovněž to pomáhá vysvětlit to, proč tolik věcí, na které myslíme nastane, i když nechceme, aby nastaly. Zcela jednoduše se stáváme tím, čím se sami zaobíráme v našich myšlenkách. Je to tak, že mozek může přijímat pouze instrukce těch představ, které vyvoláváme, a přehlíží ostatní příkazy.

 

Cvičení 2 - Empatie, užitečnost

  • Jakou nejužitečnější otázku můžete položit svému sousedovi?
  • Nechejte souseda, aby se nad otázkou zamyslel, respektujte, pokud si chce odpověď nechat pro sebe
  • Nechte si svou otázku od souseda ohodnotit - nakolik pro něj byla užitečná? (Můžete použít škálu)

K čemu je to dobré?

Cvičení Vám pomůže zlepšit Vaší empatii, umění vcítit se do ostatních, zjistit, jak ostatní přemýšlejí a v neposlední řadě být užitečný ostatním.

 

Cvičení 3 - Test vlastních preferencí

Vytiskněte si a vypracujte následující krátký test.

Test preferencí.pdf (593,8 kB)

zdroj: NLP pro manažery; Adler, Harry

 

Cvičení 4 - Změna oslabujícího přesvědčení

  1. Nejprve rozpoznejte přesvědčení, které je oslabující a které byste rádi změnili.
  2. Určete to, čemu byste věřili raději, uveďte to v pozitivní formě. Ujistěte se, že je to Vaše víra, a ne víra někoho jiného; něco, co jste schopni změnit, budete-li si to přát. Rovněž se ujistěte, že se to týká procesu (například: je lépe věřit, že se "Zlepšujete ve veřejných proslovech", než že "Jste v nich expert".
  3. Nadepište si na papíry A4 každý ze šesti stavů: "současné přesvědčení", "nakloněn pochybnostem", "muzeum starých přesvědčení", "preferované přesvědčení", "otevřen vůči víře", "posvátné či zvláštní místo".
  4. Umístěte tyto papíry na podlahu ve směru hodinových ručiček, jako kdyby to bylo servírované jídlo kolem imaginárního jidelního stolu.
  5. Posuňte se z jednoho místa do druhého, a myslete při tom na živé zážitky, které odpovídají každému popisu. Například doba, kdy jste byli náchylní k pochybnostem o nějaké otázce nebo osobě, nebo víra, ktero jste kdysi měli, ale dnes je muzeem víry a nějak neovlivňuje Váš život, doba, kdy jste byli náchylní něčemu věřit (možná jste si začali uvědomovat některé skutečnosti nebo jet byli přesvědčeni respektovaným přítelem), a doba, která ilusturuje přesvědčení, které je tak důležité jako život sám - posvátné místo. Tím se ustavuje "kotevní místo pro každý stav přesvědčení.
  6. Stůjte na místě "současné víry" a prožijte znovu přesvědčení, které Vás omezuje.
  7. Vezměte ho s sebou a přesuňte se do stavu "náchylný k pochybnostem"; všimněte si, jak nyní zpochybníte své omezující přesvědčení.
  8. Nyní vkročte do "muzea staré víry" a znovu prožívejte své omezující přesvědčení.
  9. Ponechte své přesvědčení v "muzeu strých přesvědčení" a vkročte nyní do "preferovaných přesvědčení" a plně je tam prožijte.
  10. Nyní se přesuňte do stavu "otevření vůči víře" a pociťujte, že jste připraveni přijmout své nové přesvědčení jako pravdivé.
  11. Vezměte si svou "preferované přesvědčení", vstupte do "posvátného místa" a všímejte si, jak zvláštní je pro Vás Vaše nová víra.
  12. Nakonec si s sebou vezměte své pocity o Vašem "preferovaném přesvědčení" z posvátného místa, vstupte zpět do "současného přesvědčení" a všímejte si, jak se cítíte.

 

Cvičení 5 - Dysneyho strategie

Disneyho strategie zahrnuje tři charktery rolí a každá z nich poskytuje příležitost, aby svým způsobem přispěla k celku.

  1. Pomyslete na situaci nebo problém, ktrý byste chtěli řešit efektivně. Ujistěte se, že je skutečný - možná je to nějaká osobní záležitost v práci, úkol, který je složitý a riskantní, nebo příležitost, kterou chcete využít - takže techniku skutečně otestujete. Potom před sebou vymezte tři imaginární místa, do nichž můžete vkročit a která představují Vašeho snílka, Vašeho realistu a Vašeho kritika.
  2. Nejprve pomyslete na čas, kdy jste byli opravdu tvořivými a přicházeli jste se spoustou nápadů. Můžete myslet na svoje předchozí zaměstnání nebo situaci mimo práci. Vkročte do polohy snílka a znovu prořijte onu zkušenost. Stejně jako u předchozí techniky, procházejte každým smyslovým orgánem a vneste do mysli obrazy, zvuky a pocity, takže stanete tím, čím jste tenkrát byli. Místo do něhož vstoupíte prostě zakotvuje onen zážitek. Když si nemůžete vzpomenout na dobu, kdy jste byli tvořivými, vžijte se do kůže někoho o němž víte, že je tvořivý, a představte si, jak byste se cítili. Pak se z tvůrčí pozice vraťte.
  3. Znovu si vzpomeňte na dobu, kdy jste byli realističtí, opatrní a dobře organizovaní. Možná, že když do činnosti vložíte plán, budete efektivně zvládat mnoho praktických aspektů. Podobně můžete čerpat díky své představivosti inspiraci od druhých, kteří prokatují tyto přednosti. Je-li zkušensost živá, vkročte do realistické pozice, zakotvete svůj stav do tohoto fyzického místa a pak se vraťte zpět.
  4. Nakonec se staňte kritikem, myslete ve vzpomínkách na dobu, kdy jste disponovali konstruktivní kritikou a objevovali jste slabá místa v argumentech a řešeních. Bude-li to pro Vás obtížné, pak zajisté není nedostatek kritických lidí, o nichž si budete umět představit, že takovým způsobem myslí. Vkročte do místa kritiky, znovu plně prožijte a upevněte svou zkušenost a vykročte ven.
  5. Nyní jste zakotvili tyto tři stavy v odlišných místech a můžete začít posuzovat svůj problém. Vstupte do pozice snílka a přicházejte se všemi tvůrčími způsoby, o nichž si můžete představit, že vyřeší problém. Nenenchte se svézt z cesty tím, co je proveditelné a smyslové - nechte bez zábran protékat nápady a vracejet se k posilujícímu stavu tvořivosti, který jste právě prožili. V tomto stavu neexistuje kritika a ani ohodnocení, takže nápady nebudou odhozeny. Můžete požít jazykové vzorce, jako: "Co kdyby..?", "Rád bych věděl, zda..?" a představovat si, co by mohlo nastat. Může to být příjemný zážitek, takže si užívejte snění a poznejte své místo tvořivosti (podobně jako oblíbené křeslo v pokoji). Když vyčerpáte své tvořivé nápady, vystupte z pozice ven.
  6. Pak vkročte do pozice realisty a uveďte své nápady do života. Myslete na všechny praktické úvahy, jako čas, zdroje, věci, které budete muset iniciovat a organizovat, dokud myšlenka nezačne mít symsl. Ptejet se sami sebe: "Jak to mohu idělat?" a zodpovězte svou otázku pragmatickým, realistickým způsobem. Pak vyjdětě z pozice ven.
  7. Jako další vstupte do kritické pozice a tentokrát využijte své kritické dovednosti, abyste se vypořádali se všemi nástrahami a překážkami. Na co jste zapomněli? Jak se Vám to vrátí zpátky? Co může probíhat špatně? Buďte tak kritičtí, jak jen můžete, a přitom zůstávejte po celou dobu konstruktivními a mějte na mysli požadovaný výsledek - problém, který řešíte. Pak se vraťte zpět do neutrální pozice.
  8. Nyní se vraťte zpět do místa snílka, myslet víc na dobré nápady a tentokrát se soustřeďte na praktické problémy a krtitiky, které byly vyvolány. Bušte tak kreativní v reakci na bariéry a nedostatky, jako jste byli, když jste mysleli na počáteční myšlenky.
  9. Pokračujte v procházení cyklu, dokud Váš problém není vyřešen. Pravděpodobně shledáte, že se postupně řeší jedna slabá stránka po druhé. - ve skutečnosti povstávají nové problémy - a že neexistuje žádné omezení toho, o čem může přemýšlet Váš snílek, je-li mu dána volná ruka bez předčasné kruitiky. Kritika se bude stávat konkrétnější a může na ní být reagováno tvůrčím způsobem. Realistický organizátor pomůže učinit každé zlepšení realitou. Tyto tři role vykazují silnou totožnost, jsou-li zakotveny ve své odpovídající fyzické pozici, a začnou fungovat ve větší harmonii.

Důležité je konfrontovat problém nikoliv jednotlivé role!

 

Cvičení 6 - Future pacing

cvičení a)

  • Zvolte si budoucí situaci, která je pro Vás velmi důležitá. (obchodní jednání, sportovní soutěž, schůzka s nadřízeným,..)
  • Vytvořte si v mysli celý průběh výše zmiňované budoucí akce, jak probíhá podle Vašich představ a rovněž výsledek je jednání je podle Vašeho očekávání
  • Všímejte si, jak se cítíte, jaké obrazy Vám vystupují v mysli, jaké zvuky doprovázejí Váš "film".

cvičení b)

Před obtížnou schůzkou s kolegou, kde je potřeba řešit nepříjemnou záležitost si můžete ve skupině tento rozhovor vyzkoušet a natrénovat.

  • Skupině sdělte co možná nejvíce detailů o plánovaném jednání.
  • Požádejte jednoho člena skupiny, aby Vám hrál Vašeho kolegu. Zbytek skupiny sleduje Vaše počínání.
  • Jakmile jednání skončí, sdělte skupině svoje pocity a jak jste spokojeni s výsledkem.
  • Nechte promluvit Váš protějšek, jak na něj celá věc působila. Rovněž dejte prostor skupině, aby Vám sdělila jak na ně celá akce působila. Požádejet ji o doporučení.
  • Po sdělení zpětné vazby si můžete zkusit přehrát celé jednání znova a to i s implementací nových (úspěch zvyšujícíh) prvků. Toto celé lze opakovat do doby, než nabydete pocitu, že jste připraven na "ostrou verzi" schůzky.

 

Cvičení 7 - Životní vzory/idoly

  • Představte si 5 svých životních vzorů (živých/mrtvých, blízkých/vzdálených)

Stejně jako v předchozím cvičení vnímejte, jak Vás myšlenky na ně ovlivňují. Zkuste si zodpovědět pár otázek. Čím to, že jsou pro Vás vzory? Co byste si od nich rádi osvojili? Co můžete přenést do svého života?

K čemu je to dobré?

Jedním ze základních principů NLP je přebírat vzorce úspěšných lidí. Toto jednoduché cvičení Vám může pomoci rychle změnit některé Vaše chování na efektivnější.

 

Cvičení 8 - Poznání vlastních kvalit

Zodpovězte si otázky, ideálně si je zapisujte na list papíru A4:

  • V čem jsem dobrý? (dokážete nalézt 20 Vašich vyjímečností?)
  • Kde spatřují mé kvality ostatní?
  • Jak mi to pomáhá a může pomáhat v mém životě?

K čemu je to dobré?

Člověk ze své podstaty je zaměřen na sledování chyb a nedostatků. Přitom pro naše fungování je daleko efektivnější zabývat se a rozvíjet ty osobnostní předpoklady, v kterých jsme úspěšní, vyjímeční.

 

Cvičení 9 - Životní cíle

Sepište si všechny své cíle, sny, přání, touhy.

  • Seřaďte si je dle důležitosti
  • Nyní si je seřaďte dle hiearchie (Je některý cíl nadřazený ostatním a jeho splněním se automaticky podaří dosáhnout i jiných?, Nejde splnění některých cílů proti sobě?)

K čemu je to dobré?

K tomu, abychom mohli naplňovat svoje štěstí je potřeba vědět, čeho chceme dosáhnout. Dosažení některých oblastí pro nás může být obtížné, až nemožné z důvodu toho, že jsou v rozporu s našimi postoji, životními hodontami.

 

Cvičení 10 - Kouzelné zrcadlo

Přemýšlejte na chvilku o 3 přesvědčeních, která Vás kdy omezila. Napište si je.

Teď se ve své mysli podívejte do obrovského ošklivého zrcadla. Představte si, jak Váš život bude vypadat za 5 let, když budete dále jednat, jako by tato přesvědčení byla pravdivá. Jak bude Váš život vypadat za deset let? Dvacet let?

Na chvilku vyčistěte svou mysl. Vstaňte, projděte se a párkrátse zhluboka nadechněte. Nyný přemýšlejte o třech nových přesvědčeních, která by Vám opravdu dala sílu, která by opravdu zlepšila kvalitu vašeho života. Můžete se na chvilku zasatvit a zapsat si je.

Ve své mysli se podívejte do velkého, přátelského zrcadla. Představte si sami sebe, jak jednáte, kdyby tato přesvědčení byla skutečně pravdivá.

 

Cvičení 11 - Co je pro mě důležité?

Napište si seznam asi tak 10 nejdležitějších hodnot Vašeho života. Zjišťujte své odpovědi otázkami jako:

Co je pro mě důležité?

Co mě doopravdy motivuje?

V co věřím?

Jak se dozvíte, že je máte, že jsou naplněny?

 

Cvičení 12 - Generátor nového chování

  1. Určete chování, které chcete změnit, nebo nové chování, kterého chcete dosáhnout.
  2. Popište nové chování a ptejte se sami sebe, jak byste vypadali, jaké byste měli pocity a jak by to vyznělo, kdybyste se chovali tímto novým způsobem.
  3. Nyní pozorujte, jak se chováte v těchto souvislostech, kde ho budete používat. Všímejte si všech obrazů, zvuků a pocitů a buďte si vědomi reakce jiných lidí, kteří jsou do scénáře zapojeni. Jestli si nedokážete sami sebe představit, jak to děláte, představte si někoho jiného, koho znáte nebo o kom si myslíte, že by to mohl dělat.
  4. Jestli je na tom, co vidíte něco, z čeho jste nešťstni, vraťet se a ve své mysli to zdokonalte. Udělejte takové změny, které Vás uspokojí.
  5. Když jste spokojeni se svým výkonem, vkročte zěpt dofilmu a staňte se sebou samým, procházejte svým chováním tak, jako kdybyste to skutečně dělali nyní. Buďte si vědomi všech obrazů, zvuků, pocitů a reakcí druhých, kteří jsou zapojeni.
  6. Stále můžete změnit cokoli, co si přejete tím, že se vrátíte zpět do stádia 3. Zkontrolujte, jak jakákoli změna, kterou uděláte, je pociťována, když se sami vrátíte do filmu.
  7. Když jste se svým novým chováním spokojeni, přemýšlejte o nějakém signálu, který uvidíte, uslyšíte nebo ucítíte, vnitřně, či zevnějšku, a který Vám dá vědět, že je čas používat nové chování. Napřílad signálem může být vstup do nového pokoje, podívání se na tvář určitého člověka, vkročení na pódium, zvláštní pocit u žaludku či cokoliv jiného.
  8. Nní celo scénu projděte správným způsobem. Představte si, jak onen signál nastal, chovejet se novým způsobem a buďte si vědomi pocitu uspokojení a dosažení cíle.

 

Cvičení 13 - Kontrola vlastních pocitů

Zkuste se vžít do všech charkteristik nešťastného člověka, včetně postoje těla a výrazu tzváře. Zůstaňte tak po nějakou chvíli a pak začnete být nešťastní. Nebo zkuste jednat tak, jako byste byli velmi nešťastní a všímejete si změny ve vašich pocitech. Pocity lze změnit tím, že budete odlišně myslet (pod svou kontrolou) nebo odlišně se chovat (také pod svou kontrolou) nebo odlišně se chovat (také pod svou kontrolou). Vaše chování při dosahování výsledků je nyní podporováno pozitivními, motivujícími pocity, a Vaše pocity jsou podporovány tím, jak jednáte.

K čemu je to dobré?

Cvičení ukazuje, že existuje vztah mezi chováním a pocity a tento vztah je obousměrný. Navíc lze naše pocity kontorlovaně řídit.

 

Cvičení 14 - Práce s interpretacemi

  1. Pomyslete na konkrétní okamžik, kdy se něco nevydařilo tak, jak jste si to přáli.
  2. Ptejte se sami sebe, jak si vysvětlujete to, že to tak nastalo. Jakmile se začnou vynořovat interpretace, pozorně naslouchejte svému vnitřnímu interpretu a sepište, co slyšíte. Můžete-li, poznamenejte si odkud (z kterého směru, prostoru nebo z Vašeho nitra) přichází hlas.
  3. Opakujte první dva kroky a použijte další události, které pro Vás mají emocionální význam.
  4. Nyní se podívejte na ony tři interpretace, které jste si zapsali, a poznamenejte si u nich, zda jsou přetrvávající, všepronikající a osobní. Zkontrolujte, co je mezi nimi podobného.
  5. Znovu napište vysvětlení tak, aby byla více optimistická a zkonkretizujte je vzhledem k času nebo příležitosti, nebo vzhledem k místu, kde nastala. Pak je udělejte neosobními, oddělte sebe od svého chování.
  6. Zkuste odhalit, kde v prostoru tato odlišná vysvětlení povstala. Možná se budete muset vrátit zpět a znovu je prožít. Přišla všechna ze stejného směru?
  7. Uvědmote si, že tato vnitřní interpetace je důležitou součástí vás samých a pomáhá Vám vysvětlt svět, a začněte ji oceňovat. Díky nyní jste tam, kde nyní jste.
  8. V komunikaci použijte svou vnitřní interpretaci, abyste vynalezli ještě pozitivnější ospravedlnění pro Vaše tři zážitky nebo chování. Do Vaší mysli mohou přijít i nové interpetace.
  9. Představte si, jak se hlas pohybuje  směrem k Vašemu lokti. Zkuste přesunovat zdroj hlasu dolů k malíčku a změňte znovu tón hlasu - učiňte ho přátelským a familiérním - možná něco jako hlas desetiletého děcka. Pak poslouchejte, jak Vaše vnitřní interpetace vyslovuje nové ospravedlnění, na které jste mysleli, a další, která jsou optimistická. Zkontrolujte si, jak se nyní cítíteohledně svýchtřech emocionálně důležitých zážitků s těmito novými ospravedlněními. po nějakou chvíli vychutnávejte rozradostnění.
  10. Nechte svou interpretaci jít zpět tam, kde začala, nebo kde se cítí nejlépe, ale dejte jí hlas, který shledáváte nejvíce ujišťujícím, přesvědčujícím a motivačním.

 

Cvičení 15 - Promítnutí denních čiností do životních hodnot

  1. Napište si, jaké jsou Vaše životní hodnoty a přesvědčení.
  2. Jak jsou s nimi v symbioze veškeré cíle a to, co denně dělám?

 

Cvičení 16 - Neverbální komunikace

Nemůžeme nekomunikovat. Komunikujem i tehdy, když nic neříkáme a jsme potichu.

Vyberte si jednoduchou větu, například: "Dnes je krásný den." a tři základní citová sdělení, která tím chcete říci. Větu můžete vyslovit šťastně, rozpustile nebo sarkasticky. Vyslovíte Vaši větu třemi způsoby, aniž byste řekli o třech různých sděleních, které chceet předat. Okolí pak hádá, jaké citové sdělené sutečně přijalo z Vaší věty. Někdy se záměr shoduje s vjemem. Často však nikoliv. Pak můžeme zkoumat, co je potřeba se svým hlasem a řečí těla, abyste zajsitili, že přijaté sdělení bude shodné se sdělením vyslaným.

K čemu je to dobré?

Komunikace je mnohem více než slova, která říkáme. Ta tvoří jen malou část naší schopnosti vyjadřovat se jako lidské bytosti. Výzkum ukázal, že při vystoupení před skupinou lidí je 55 % dojmů určeno i řečí našeho těla - postojem těla, gesty a vizuálním kontaktem, 38 % intonací hlasu a jen 7 % obsahem vystoupení.

 

Cvičení 17 - Vcítění se do vzoru

  • Vybavte si člověka, který je pro Vás vzorem nebo viniká v určité oblasti
  • Vciťe se do něj. Zaujměte jeho postavení těla, jeho gesta, snažte se mluvit jako on, dýcht jako on, najděte co nejvíce vazeb
  • Nyní přemýšlejte o problému, jenž dlouho řešíte, vyzkoušjte oblast v které vyniká (například prezentační dovednosti, sebedůvěra,..)
  • Zakotvěte tento stav
  • Vystupte z role
  • Otestujte jednou či dvakrát tuto kotvu

K čemu je to dobré?

Jedním ze základních principů NLP je přebírat vzorce úspěšných lidí. Toto jednoduché cvičení Vám může pomoci rychle změnit některé Vaše chování na efektivnější.